Yayık Tereyağı; emeğin adı, damağın tadı

Henüz yorum yapılmadı

Yayık tereyağı, emeğin adıdır, aslında bir sanattır. Sofralarımıza gelene kadar ne süreçlerden geçer, ne kadar çok emek verilir hazırlanması için. Yayık tereyağı Anadolu’nun yaşayan ve yaşatılan lezzetidir. Bu muhteşem lezzet, Anadolu’nun en güzide yerlerinde meralarda otlatılan hayvanların sütlerinden elde edilir.

Yayık Tereyağı; emeğin adı, damağın tadı

Yayık tereyağının ilk hikâyesi süt, yoğurt ve soğuk suyun bulunmasıyla başlar. Kimi zaman nasırlı ellerde hayat bulur, kimi zaman bambaşka coğrafyada türkü eşliğinde bir ezgi olur. Hepsinde de süt tadında mis gibi bir tatla mutfağımızda yerini alır. Her bir zerresi yemeklerimizle buluştuğunda damaklarımızda o enfes tadı ve kokusuyla yöresel lezzeti bırakır. Günümüzde özellikle annelerin organik beslenme ve çocuklarını organik besinlerle büyütmek adına en çok tercih ettiği yağdır.

Yayık tereyağı sadece yemeklerde değil tek başına kahvaltıda da çokça tercih edilir. Diğer katı yağlardan en büyük farkı sağlık açısından oldukça faydalıdır. Hakiki bir trabzon tereyağı anlamak çok kolaydır kokusundan ve renginden anlaşılır. Pastaları börekleri tatlandıran, üstelik çok ta sağlıklı bir besindir. Her ne kadar geçmişte bilim adamları zararlı olduğunu iddia etmiş olsalar da, yapılan araştırmalar sonucu bu iddialar tamamen çürümüştür.

Aksine faydalı ve besin değeri açısından çok zengin olduğu ispatlanmıştır. Tabi ki her şeyde olduğu gibi yayık tereyağı tüketiminde de fazla aşırıya kaçmamakta fayda var. Atalarımızın da dediği gibi, “azı karar, çoğu zarar.”


Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir