Vakfıkebir Ekmeği: Dünyada eşi olmayan dilim ekmek

Henüz yorum yapılmadı

Vakfıkebir ekmeği özellikle pişirilmesi, şekli ve bayatlamayan özelliği ile eşi benzeri olmayan Trabzon’un meşhur ekmeğidir. Sadece Türkiye’de değil, dünyada dilim ile satılmakta olan tek ekmektir. Geçmiş yıllarda yaşayan insanlar, çalışma şartlarının zorluğu açısından birkaç gün bayatlamayan ekmeğe ihtiyaç duymuşlardır. Bu ihtiyaçları doğrultusunda tamamı ile doğal yöntemler ile 2-3 gün süre ile bayatlamayan Vakfıkebir ekmeğini bulmuşlardır.

Yüzyıllardır Vakfıkebir ekmeğinin tanınması artık ülkemizde her bölgede üretilmesine sebep olmuştur. Fakat ekmeğin ilk üretim yeri Trabzon’dur, aynı zamanda tek uygun üretimi yapılan bölgesidir. Buna benzer birçok ekmek üretimi denenmiş fakat Vakfıkebir ekmeği kadar sağlıklı sonuçlar alınmamıştır. Farklı bölgelerde ekmeğin üretimi kullanılan malzemenin uygunluğundan ve ustalık gerektirdiğinden dolayı Vakfıkebir tadını hiçbir zaman yakalanmamaktadır.

Vakfıkebir Ekmeği: Dünyada eşi olmayan dilim ekmek

Dünyada eşi olmayan dilim ekmek

Ekmeğin özellikleri nelerdir?

  • Diğer ekmeklere göre, bayatlama süresi uzundur. Uygun şartlarda saklandığı sürece 5 ile 15 gün arası bozulmadan sağlıklı bir şekilde saklanabilmektedir.
  • Kullanılan malzeme ve üretimi ile kendine has bir tadı bulunmaktadır.
  • Ekmeğin pişirme süresi fazla olduğundan ve diğer ekmeklere göre daha iyi piştiğinden dolayı midede şişlik yapmaz ve gerçekten doyurucudur.
  • Keskin bir bıçak kullanıldığında ekmek hiçbir türlü ufalanmamaktadır.

Biz topalhamsi.com olarak, Vakfıkebir ekmeğini en doğru koşul ve şartlarda ayrıca yıllarca üretimini yapan konusunda işin piri olmuş kişiler tarafından üretilmektedir. Gerçekten Vakfıkebir ekmeğinin tadına varmak istiyorsanız sitemizden anında sipariş verebilirsiniz.

Vakfıkebir ekmeği satış sayfasına gitmek için tıklayınız.


Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir