Trabzon Organik Gıdalar; doğal yaşamın sağlığı

Henüz yorum yapılmadı

Trabzon insanı, beslenme şekli ve düzeni ile, çok sağlıklı, dinç ve uzun ömürlüdür. Şehrin temiz havasının yanında, insanları da beslenmelerine çok dikkat eder ve organik ürünlerle beslenir. Bu da onları, hastalıktan, bedensel yorgunluk ve diğer tüm olumsuzluklardan korur. Yaptıkları yemeklerde de, hünerli eklerin baş yardımcısı Trabzon organik gıdalar. Yumurtasından tutun da, ununa, yağına, peynirine vatana kadar her şey organik ve sağlıklıdır.

Trabzon Organik Gıdalar

Trabzon’un köy ve yaylalarında neredeyse her evde büyük baş hayvan beslenir. Bu sebeple kadınları süt, yoğurt, peynir ve tereyağını kendileri yapar ve sofralarına getirirler. Hepsinin bahçesi ve bostanı mutlaka vardır. Mısır eker, kurutur ve köy değirmenlerinde öğütler. Mısır unları hazır olur. Bahçelerinde kara lahana, taze fasulye mutlaka vardır. Yumurtaları taze ve organiktir. Hayvancılık yoğun olduğu için, gübreleri de organik oluyor. Bahçelerinde yetişen bütün sebze ve meyveler, organik ve kendi üretimleridir.

Trabzon Organik Gıdalar; doğal yaşamın sağlığı

Trabzon Organik Gıdalar; doğal yaşamın sağlığı

Trabzon organik gıdalar denince, en çok bilinen tereyağı, peynir, mısır unu ve kara lahanadır. Ekmeklerini kendileri evlerinde yaparlar. Vakfı Kebir ekmeği çok meşhurdur. Sağlıklı yaşamlarını, sağlıklı beslenmelerine borçlu olan bölge halkı, sabah kahvaltısında, mis gibi kuymak sıcak ev ekmeği ve tereyağı tüketirler ve bir de peynirli yumurta, şöyle tereyağı ile yapılmış, dumanı üstünde bir peynirli yumurta, kahvaltılara şenlik tadı verir. Birde yaptıkları yoğurdun yanında mısır ekmeği oldu mu, değmeyin keyiflerine. En çok tükettikleri sebze kara lahanadır. İstedikleri her an kapılarının önünden toplayıp yemeğini, sarmasını, çorbasını hazır ederler. Ve kara lahananın yanına da mısır ekmeği çok güzel yakışır.


Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir