Trabzon Hurması; Sağlık dolu bir tat

Henüz yorum yapılmadı

Cennet hurması olarak ta bilinen Trabzon hurması, temmuz ve ağustos aylarında çiçek açar, Kasım ayında olgunlaşır. Genellikle tropik ve sup tropik iklim kuşaklarında yetişir. Turuncu renkte, bir elma büyüklüğündedir ve oldukça lezzetlidir. Ağaç kışın yaprağını döker ve ortaya turuncu bir meyve dünyası çıkar. Marmelat, reçel, şerbet, şurup yapılır, çiğ olarak tüketilir, kurutulur. Yeni olgunlaşmış Trabzon hurması, ağızda mayhoş bir tat bırakır. Yeni olgunlaşmış olanları, balkona ya da kilere koyularak biraz daha olgunlaşması beklenir. Yumuşayınca çok tatlıdır.

Trabzon Hurması; Sağlık dolu bir tat

Sağlık dolu bir tat

Trabzon hurması sadece lezzetli olması ile değil, şifalı olması ile de bilinir. Öksürük, grip, soğuk algınlığına iyi gelir. İdrar söktürücüdür. Balgam söktürücüdür. Mide bulantısı, kusma, ülser ve gastrit gibi mide hastalıklarına iyi gelir. Faydalı olan sadece meyvesi değildir. Trabzon hurması ağacının gövde kabuğunun, kanamayı durdurma gibi bir faydası vardır. Yani her hali ayrı bir şifa kaynağı diyebiliriz. Karaciğer ve safra kesesine çok fayda sağlar. Ateş düşürücü bir etki sağlamakla beraber, vücudun vitamin ihtiyacını da giderir.

Trabzon hurması, en fazla da kabızlık sorununu gidermede kullanılır. Kabızlık sorununa birebir etki yapar. Ayrıca, yüz maskesi yapmak içinde kullanabilirsiniz. Cilt sıklaştırıcı bir özelliğe sahiptir. Eğer daha önce Trabzon hurması yemediyseniz, yumuşak olanlarını almalısınız. Damak tadınız için ilk tecrübe çok önemlidir. Daha önce belirttiğimiz gibi, bu harika meyve daha olgunlaşmamışsa, ağzınızı uyuşturur ve ekşi bir tat bırakabilir.


Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir