Trabzon Hurması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Henüz yorum yapılmadı

Trabzon Hurması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Trabzon hurması, Karadeniz Bölgesi’nin şifalı ve lezzetli meyvelerinden biridir. Latince kökeni Diospyros Kaki olan, ortalama bir elma büyüklüğündeki ve turuncumsu renkteki bu meyveye Japon hurması, Çin eriği ve Doğu hurması da denilmektedir.

kesilmiş bir trabzon hurmasının görüntüsü

kesilmiş bir trabzon hurmasının görüntüsü

Trabzon hurması; kış ayında yapraklarını döken ve temmuz ayının ortalarına doğru çiçek açan, seyrek dallardan oluşan hurma ağacının meyvesidir. Tropik iklim meyvesi olan bu hurmanın tohumlarının olgunlaşması Kasım ayına denk gelir. Ağacın kökleri kızıl renkli olmakla birlikte, yaklaşık olarak 5 – 7 metre boylarındadır. Yapraklarının renkleri mevsimlere göre sarı, kırmızı, turuncu ve de yeşil olarak değişkenlik gösterir. Hurma ağacının asıl yetiştirildiği ülkeler Çin ve Japonya’dır. Japon hurması olarak bilinmesinin sebebi de bu yüzdendir. Meyvenin içinde kahverengimsi çekirdekler bulunmakla birlikte olgunlaşmış haldeki meyvenin içi oldukça yumuşak, sulu ve tatlıdır. Trabzon hurmasını çiğ ya da pişmiş olarak tüketmek mümkündür. Olgunlaşma evresindeki diğer bir adı ile anılan Cennet Hurması ağızda tatlı ve tabiri yerindeyse mayhoş bir tat bırakır. Tam olgunlaşmış halindeki tadı ise oldukça güzeldir. Olgunlaşma evresindeki Trabzon hurmasını sıcak ortamda bekleterek olgunlaşmasını sağlamak mümkündür.

Trabzon Hurmasının Faydaları

  • Hurma ağacının meyvesi olan bu meyve oldukça şifalıdır. Hem çiğ hem de pişmiş olarak tüketebileceğiniz cennet hurması vitamin yönünden zengindir. B ve C vitamini içeren bu meyve ayrıca potasyum, kalsiyum ve fosfor deposudur.
  • Meyve olarak kesip yiyebileceğiniz bu lezzetli besinin reçelini ya da marmeladını da yapabilir ve hatta hamur işlerinin içine de koyabilirsiniz.
  • Trabzon hurmasının balgam ve idrar söktürücü özellikleri bulunmakta ve hurma soğuk algınlığına, gribe ve öksürüğe iyi gelmektedir.
  • Cennet hurması, özellikle gastrit gibi mide rahatsızlıklarında önemli bir şifa sağlayıcıdır. Ayrıca kabızlık ve basur rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir.
  • Bronşit ve hipertansiyon rahatsızlığı olanlar için de faydalıdır. Bronşit için, olgun ve kurutulmuş halinin; hipertansiyon için ise olgunlaşma evresindeki halinin tüketilmesi gerekmektedir.

Trabzon hurması, şifa veren ve iyileştirici özellikleri yüksek olan, lezzetli meyvelerden biridir. Bu organik meyveye; müşteri memnuniyetini ilke edinmiş olan ve en iyi ürünleri en yüksek kalite standartlarında sunmaya özen gösteren sitemizden gıda kategorisi üzerinden ulaşabilirsiniz.


Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir