Trabzon Bakırı; Gerçek Lezzetin Mimarı

Henüz yorum yapılmadı

Doğu Karadeniz bölgesinin en önemli ticaret kenti olan Trabzon’da bakırcılık orta çağdan beri vardır. Trabzon’un en büyük sanayi kollarından birisi Trabzon Bakırı üretimidir. Ayrıca Trabzon’un liman şehri olması üretilen bakırın deniz yolu ile Karadeniz bölgesindeki diğer şehirlere ihracatını kolaylıkla sağlamıştır.

Trabzon Bakırı; Gerçek Lezzetin Mimarı

Trabzon Bakırı; Gerçek Lezzetin Mimarı

Osmanlı döneminde saray mutfaklarında yerini alacak kadar büyük bir değeri vardı. Usta ellerden özenle işlenip üretilen Trabzon bakırı, günümüze kadar önemini sürdürmüştür. Tencereler, üstten saplı ocak kazanları, güğümler, maşrapalar, kapaklı hamsi tavaları, kapaklı sahanlar, hamur leğenleri ve benzeri bir sürü harika bakır eserler, Trabzon atölyelerinin maharetini göstermektedir. Büyük bir sabır ve özveri isteyen Trabzon bakırı, kim bilir ne hikayelere kahramanlık etti. Adına türkülerin bile olduğu biliniyor. Şimdilerde hala üretimi süren ve birçok bölgeye ihraç edilen Trabzon bakırı, birçok evde bulunuyor. İstanbul ve Adapazarı yoğunluktadır. Hala birçok evin mutfağında bakır tencerede yemekler pişerken, birçok mekânda da süs eşyası olarak sergileniyor.

Bakır tava tencerelerde yapılan yemeklerin lezzeti hiç bir şeyde yoktur. Karadeniz bölgesinde özellikle muhlama için bakır tava tercih edilmektedir. Birbirinden harika işlenmiş cezveleri, çaydanlıkları, bardakları insanın gözlerini kamaştırıyor. Hele birde bakır çaydanlıkta yapılan çayın tadı insana, bu güne kadar hiç çay içmemişim dedirtecek lezzete oluyor.  Trabzon bakırı, orta çağdan bu güne kadar değerini ve namını koruyarak geldi. Ustaların maharetli ellerinden daha çok asır ilerilerde de önemli bir yeri ve değeri olacak.


Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir