Sürmene Bıçağı; Keskin ve Dayanaklı

Henüz yorum yapılmadı

Mazisi MÖ. 1000 yıllarına dayandığı söylenen Sürmene bıçağı, diğer bıçaklara göre dayanıklı oluşu ve çok keskin oluşu ile bilinir. Karadeniz bölgesinde, Sürmene ilçesinde üretilmektedir. Bıçağın bu denli meşhur olmasının sebebi, bıçak ustalarının çeliğe su verme maharetin de gizlidir. Çok eski zamanlarda, su verme işi, Yunus yağı ile yapılıyormuş. Fakat sonraları bu yasaklanmış ve normal su ile yapmaya başlamışlar. Eski Ustalara göre, Yunus yağı sürülen bıçak daha keskin olurmuş.

Sürmene Bıçağı; Keskin ve Dayanaklı

Sürmene Bıçağı; Keskin ve Dayanaklı

Namı büyük olan Sürmene bıçağı, 1952 yılında, suç aleti olarak kabul edilmiş ve üretimi yasaklanmış. Şimdilerde ise, çakı, yemek bıçağı, satır, tıbbi bıçaklar, dekor bıçakları gibi bir çok çeşidi üretilmektedir. Bunların en meşhur olanı, Sürmene Oluklu Kamadır. Ustaların maharetinin bir diğer sırrı da, bıçağı yapmak için kullandıkları tüm aletleri de kendilerinin yapmasıdır. Yörede balıkçılığın yaygın olması, bıçak üretimi sebeplerinden bir diğeridir. Bu meşhur bıçak, Milli ve kültürel bir değerdir.

Keskin, dayanıklı, gösterişli işlemeli olmakla kalmayıp, maharetli ustalarının elinde kılıfı bile özenle yapılmaktadır. Bıçağın kılıfı, buzağı dersinden, iç kısmı ise, Kızılağaç odunundan yapılır. Belkide Sürmene bıçağı bu denli harika yapan, ustalarının bunu büyük bir aşk ile yapmasıdır. Sabırlı, becerikli ellerden, zevkle, severek üretiliyor. 1950 yıllarında, Sürmene bıçak horonu meşhurdu. İki adamın ortaya çıkıp, karşılıklı horon oynayıp, ardından, bellerinden çıkardıkları uzun kama ile gösterdikleri dövüş figürleri bir hayli ilgi çekiyordu. Sürmene bıçaklarını dünyaya tanıtan bir diğer unsur da budur.


Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir