Muhlama Peyniri; inanılmaz bir lezzet

Henüz yorum yapılmadı

muhlama peyniri taze organik lezzer

Karadeniz yöresi eşsiz mutfak kültürü ile tüm dünyada kendini kanıtlamış bir coğrafyadır. Bu kültürün içinde birbirinden farklı onlarca lezzet bulunmaktadır. Saymaya kalksak eminiz ki bu yazımızda hepsini toplayabilmemiz mümkün değil. Fakat bazı tadlar var ki, Karadeniz denildiği zaman akla heme gelmektedir. Bunlardan en önemlisi ise herkesin çok iyi bildiği ve yiyenlerin müptelası olduğu muhlama peyniridir.

Özellikle Karadeniz kahvaltılarını olmazsa olmazı olan herkes tarafından evde yapılıp yenilebilmekte. Fakat istenilen tadı yakalamak için bazı belli başlı noktalara da uymanız gerekiyor. Bunlardan en önemlisi ise muhlama yaparken kullanacağınız malzemeler. Bilindiği üzere peynirin büyük bir rol oynadığı muhlama için hangi peynirin seçileceği konusu hep merak konusu olmuştur. Kullanılması gereken en doğru peynir nedir, biraz da bunlardan bahsedelim.

Muhlama peyniri nasıl kullanılmalı

Muhlama yaparken herkes kendine göre  daha doğrusu kendi damak zevkine göre bir peynir kullanmaktadır. Hatta kaşar peyniri ile bile yapanlara rastlamaktayız. Fakat yapılışı itibariyle en iyi sonucu kolay eriyen peynir kullanıldığı takdirde vermektedir. Bunun için Trabzon Kolot peyniri yada dil peynirini tercih edebilirsiniz. Bu peynirler tereyağında kolay eriyeceği için muhlamaya tam bir karışım formunda olacaktır.

Yakalamamız gereken en uygun kıvam bu peynirlerle mümkün. Eğer bulabilmeniz mümkün ise yayla peyniri ile de başarılı sonuçların alınabilmesi mümkün. Fakat her geçen gün artan şehir hayatının bizi bu lezzetlerden uzaklaştırdığını unutmamakta fayda var.


Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir