Kurutulmuş Trabzon Hurması; şifanın depolanmış hali

Henüz yorum yapılmadı

Her hali ile şifa deposu olan bu güzel meyve, kurutulunca da çok lezzetli oluyor. Özel olarak hazırlanıp evlerimize gelen kurutulmuş Trabzon hurması çayın yanında mükemmel bir yemiş oluyor. Bir defa yemeye başladınız mı, artık kendinizi tutamıyorsunuz. Bu güzel yemiş hazırlanırken, hurmaların tam olgunlaşmamış olanları seçiliyor. Güzelce yıkanıyor ve tüm olarak kabukları soyuluyor. Saplarından ip ile bağlanıyor. En güzel kurtulma şekli kışın yanan sobanın üzerine asarak olur. Bunun haricinde, balkon, çatı altında ya da selenderde kurtularak yemiş halini alıyor. Tabi ki bu süreç bir ay kadar sürüyor. Öyle hemen bir iki haftada olmuyor. Bu zamanlama, hurmanın asıldığı yere göre biraz uzayabilir. Kim bilir, belki de lezzetini bekleyerek topluyordur.

Kurutulmuş Trabzon Hurması; şifanın depolanmış hali

Kurutulmuş Trabzon Hurması

Yemeye başladınız mı bağımlısı olduğunuz bu yemiş ile, tazesi arasında tat olarak çok büyük fark vardır. Taze hurma iki tane yediğinizde sizi keser ama kurutulmuşu öyle değil. Yedikçe yersiniz. Hijyenik, doğal ve katıksız bir gıda olarak, tatlı krizinize de çok iyi gelir. Ayrıca, bağırsakları çalıştırır. Kanseri önlemenin en lezzetli yoludur. Cildi güzelleştirir, enerji verir, gribal enfeksiyonlardan korur. Göz sağlığına ve kalp damar sağlığına iyi gelir.

 

Görüntüsü ile ilgili konuyu belirtmekte de fayda var, kurutulmuş Trabzon hurması üzerinde gördüğünüz beyazlık, tamamen kendi şekeridir Çocuklarınıza sağlıksız şekerlerden vermek yerine kurutulmuş hurma verebilirsiniz. Çok fazla olmaması gerekir.


Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir