Karadeniz hediyelik ürünler; Sevdiklerinizi mutlu edin

Henüz yorum yapılmadı

Bölgenin havasının yanısıra, halkının da sağlıklı ve doğal beslenmesi, uzun ömürlü ve sağlıklı yaşamlarını sağlıyor. Bunun yanında Karadeniz insanının bitmek bilmeyen enerjisi vardır. Çok çalışkan ve üretkendirler. Karadeniz hediyelik ürünler arasına öncelikle organik gıdaları eklemenizi tavsiye ederiz. Bunların başında tabiki mısır unu geliyor. Halkın yayla ve köylerinde yaptığı tereyağı, peyniri, mısır unu, çayı, fındığı ve balı, özellikle de anzer balı mükemmel bir hediyelik üründür. Unutmadan Rize simidi ve Beton helvada bunların arasında popüler ürünlerdendir.

Karadeniz hediyelik ürünler; Sevdiklerinizi mutlu edin

Karadeniz hediyelik ürünler; Sevdiklerinizi mutlu edin

Karadeniz hediyelik ürünler

Bunlardan başka Karadeniz hediyelik ürünlere bir bakalım. İğne oyaları, Rize bezinden yapılan masa örtüleri ve takımlar, çocuklar için bölgenin yöresel kıyafetleri, büyükler için yöresel kıyafetler, şal, önlük, peştamal,  maket eşyalar, ağaç oymaları, bölgeye has minyatür evler, hasır işlemeleri, dal kabuğundan örülen sepetler, mısır yaprağı ve fındık dalı çok kullanılır.

Heybe, baston, sepet, bakır işlemeler, bölgeye has kıyafetli bebekler, biblolar, kolan, sicim, birbirinden güzel kilimleri, bölgeye has kuşak, keşan, kemençe, fındık, hamsi ve sepet bibloları, magnetleri. Tarihi yerlerin bibloları.  Karadeniz hediyelik ürünler bu kadar değil tabiki de, saymakla bitmiyor. Bu yüzden ilk başlarda size Karadeniz halkının çalışkan olduğunu yazdım.

Geçimlerini sağlarken, gelenek göreneklerini de geçmişten bu güne tanıtıyorlar. Karadeniz hediyelik ürünler arasında bildiklerimiz bu kadar ama bundan daha fazla hediyelik ürün mutlaka vardır. Daha fazlası için, gidip yerinde bir gezi yapmak gerekir.


Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir