Karadeniz Hediyelik Eşyalar; doğal ve kültürel miraslar

Henüz yorum yapılmadı

Güzel bir Karadeniz turu yaptıysanız eğer, bunu ölümsüzleştirmelisiniz. Sevdiklerinize hatıra olarak Karadeniz hediyelik eşyalar alarak, yaşadığınız güzelliklere daha fazla anlam yükleyebilirsiniz. Karadeniz’e gidip, sevdikleriniz için, ne tür hediyeler almalısınız onu öğrenelim. Hatta Karadeniz hediyelik ürünler almak için illede Karadeniz’e gitmenize gerek yok. Artık teknoloji çağındayız ve tek tuş ile her şey ayağımıza geliyor. Önemli olan nasıl bir hediye almak istediğinizi bilip, karar vermek. Öncelikle, Karadeniz yöresine ait doğal ve kültürel mirasları hatırlatacak hediyeler bulmak gerekir.

Oyma ağaç ürünleri, minyatür evler, selender ve çardaklar, kemence, anahtarlık, magnet, biblo, tulum, bölgeye has şallar, peştamal, halı ve kilim gibi daha birçok ürünün tamamı el emeği göz nurudur. Keşan, hasır bilezik, telkâri usulü dokuma eşyalar ve işlemeler, bakır mutfak ve süs eşyaları, dal kabuğundan örülen eşyalar, çanak, çömlek, maket taka, şimşir kaşık, hasır iskemle, Rize bezi, eşarplar, masa örtüleri vs.

Karadeniz Bölgesi eskilerin tabiri ile yalancı cennettir. Mavi ve yeşili bir arada bulacağınız bölgenin halkı da misafir perver ve cana yakındır. Çalışkan ve zanaatkârdırlar. Bu sebeple aralarından kalma gelenekleri hâlâ sürdürmeye devam ederler. El İşleri, tahta oymacılığı, Sürmene bıçağı üretimi, bakır işlemeleri, hasır ve ağaç dalı işlemeleri boldur. Karadeniz hediyelik eşyalar almak istiyorsanız, bölgeye boş bir valizle gelmeniz gerekir. Çünkü, görüp de mutlaka almam gerekir diyeceğiniz birçok hediyelik eşya ile karşılaşacaksınız.


Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir