Geçmişin Cevherlerinden Biri: Trabzon Bakırı

Henüz yorum yapılmadı

meşhur trabzon bakırı altılı kahve takımı tamamen el işlemesi

Karadeniz Bölgesi çeşitli ve zengin maden kaynaklarına ev sahipliği yapan önemli bir bölgedir. Bölgeden çıkarılan ve işlenen bronz ve pirinç gibi önemli bir diğer element de bakırdır. Doğu Karadeniz Bölgesi’nin önemli ticaret ve zanaat kenti olan Trabzon, bakır çıkarma ve işleme konusunda büyük bir üne sahiptir. Öyle ki Trabzon bakırı, adı ile markalaşmıştır. Zengin maden yataklarından elde edilen Trabzon bakırının, Trabzon’un liman kenti olması dolayısıyla gerek Türkiye içine gerekse yurt dışına ithalat ve ihracatları yapılmaktadır.

trabzon bakırı el işlemesi motifli sürahi

trabzon bakırı el işlemesi motifli sürahi

Trabzon’da bakır ürün imalatı günümüzde oldukça önemlidir. Bu sebeple, pek çok bakır atölyesi ve Trabzon bakırından yapılan ürünler bulunmaktadır. Trabzon’daki bakırcılığın geçmişi

Ortaçağa kadar gitmektedir. Osmanlı Döneminden kalma olan ve bugüne kadar gelmeyi başarmış onlarca Trabzon bakırından imal edilen eşya bulunmaktadır. Günümüzde hala üretimine devam edilen bu ürünlerin başlıcaları: çeşitli boy ve ebatlardaki kazan, ibrik, leğen, tencere ve tavalar, pek çok çeşit maşrapa ve ibrikler ve daha niceleri olmaktadır. Trabzon bakırından üretilen eşyalara olan talep günümüz modern dünyasında da oldukça revaçtadır. Mutfak araç ve gereçlerinden çeşitli giyim ve takı aksesuarına, ev dekorasyon ürünlerinden, yapı-inşaat ürünlerindeki süslemelere kadar pek çok alanda Trabzon bakırını bulmak mümkündür. Trabzon bakırından bahsetmişken, bu elementin kedisinden yani bakırdan da kısaca bahsetmekte fayda var.

Bakır Nedir?

bakır lokumluk ve renkli püskül seçenekleri ile hilal motifli

bakır lokumluk ve renkli püskül seçenekleri ile hilal motifli

Bakır; doğada toprak, hava ve suda bulunan bir element olmakla birlikte, kolay dövülebilme ve işlenebilme özelliklerine sahip bir maden cevheridir. Bakırın iletken yapısı onu pek çok alanda kullanılabilir kılmakta, madenin sanayi ve endüstriyel alanlardaki önemi bu sebeple daim olmaktadır. Kolay bir şekilde ürün imaline imkân veren bakır, yapı sektörü dışında pek çok alanda daha kullanılmaktadır. Bakır çok eski çağlardan günümüze dek popülerliğini kaybetmemiştir. Paslanmaya, aşınma ve yıpranmaya karşı direnci yüksek olan bakır; dövülerek, preslenerek ya da sıvanarak pek çok forma sokulmakta ve istenilen ürünler bakır hammaddesinden kolaylıkla elde edilebilmektedir.

Doğu Karadeniz Bölgesi’nin Trabzon ilindeki doğal maden kaynaklarından çıkarılan, kaliteli ve uzun ömürlü Trabzon bakırı ile üretilen çeşitli ürünlere bakır ürünler kategorimiz üzerinden  rahatça ulaşabilirsiniz. Geniş ürün listesiyle ve müşteri memnuniyeti temelli bir satış politikasıyla hareket eden siteden güvenilir ve kolay şekilde alışveriş yapmaya hemen şimdi başlayabilirsiniz.


Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir