Karadeniz bölgesi lezzetleriyle her zaman ön plana çıkmaktadır. Özellikle süt ve süt ürünlerinde ki lezzet başarısı tüm dünya tarafından bilinmekte ve her yıl yüzlerce insan sırf bu lezzetlerin en doğalını tadabilmek için Karadeniz bölgesine akın etmektedir. Mıhlama ve Kuymak adına ne derseniz deyin Karadeniz yöresinin eşsiz lezzetleri arasında yer almaktadır. Bu lezzetleri deneyenler tarifleri öğrenip kendi imkanları ile yapmaya çalışmakta ve bunun için doğru malzemelerin neler olduğunu araştırmaktadır.

Bir çok peynir çeşidi olan Karadeniz’ de en sevilen ve en çok  tercih edilen peynirlerden bir tanesi de Varil Peyniri’dir. Varil peyniri mıhlama yapımında sıkça kullanılan bir peynir olmakla birlikte, normal şekillerde de, gündelik kahvaltılarınız da kullanabileceğiniz bir peynir türüdür.

Varil Peyniri; Karadeniz'in yöresel peyniri

Varil Peyniri; Karadeniz’in yöresel peyniri

Varil Peyniri Nasıl Yapılır?

Sütün pıhtılaşmasıyla elde edilen bu süt mamulü, ekseriya maya yardımıyla elde edilirken; hâlâ bazı yerlerde, sütün kendi hâline bırakılmasıyla mayalanır. Köylük yerlerde maya tabii otlardan ve dana şirdeninden hazırlanır. Peynir, çabuk bozulan sütün hayatını kurtarır. 10 ölçek süt, bir ölçek peynir olur.

Varil Peyniri Yapımında ”Kültürün” Önemi

Peynir yapmak için öncelikle ‘kültür’ gereklidir. ‘Kültür’, insan organizmasında da bulunan ‘probiyotik’ özellikte ‘laktik asit’ bakterilerine denir. Sıcaklığı 30-32 derece arasında olan süte, ‘maya’dan önce kültür eklenir. Kültür hem mayanın süte işlemesine yardım eder, hem olgunlaşan peynire lezzet katar hem de zehirli bakterilerin gelişmesini bir ölçüde engeller. Kültürün iki önemli kaynağı vardır; yoğurt ve kefir… 5 litre süt için, 2 yemek kaşığı yoğurt veya kefir, bir kepçe sütle eritilir; ardından tenceredeki süte karıştırarak eklenir ve 5 dakika dinlenmeye bırakılır.