Karadeniz'in Gözdesi Vakfıkebir Ekmeği

Karadeniz’in Gözdesi Vakfıkebir Ekmeği

Vakfıkebir ekmeği bayatlamayan özelliği ve dillere destan lezzeti ile ülke çapında ciddi bir üne sahiptir. Ünü artık ilke sınırlarını da aşan ekmek çok eskilere dayanan bir tarihe sahiptir ve en önemli özelliği taş fırınlarda pişmesidir. Suyu, odunu, havası ve tabi ki ustası ile fark yaratan ekmek benzeri yöntemlerle yapılan ekmeklerden yine de farklıdır ve adını yaşatmaktadır. Yüzyıllardır yerini koruyan Vakfıkebir ekmeği ihtiyaçtan doğan bir nedenle doğmuş ve özelliğini korumuştur. İlkbaharda yaylaya çıkan çiftçi ailelerin 2-3 gün aynı tazelikte korunan ekmek yapma isteği ile temelleri atılmıştır. Bu ekmeği yapmak da pişirmek de özel bir ustalık ister bu nedenle ustalar bu alanda yıldan yıla çırak yetiştirerek bu geleneği sürdürürler.

Vakfıkebir Ekmeği Pişirme Özelliği

Herkes aynı yöntemle ekmek yapabilir ama asla tat olarak aynı ekmek değildir. Özel pişirme tekniğine ve ismine adını veren taş fırın başlı başına bir şaheserdir ve ekmeklere kendi tadını verir. Taş fırın yapımı farklı katmanlardan bir araya getirilir ve en son kara fırın taban taşı ile son bulur. Isıyı tutması ve eşit dağıtması için sırayla kalın çakıl taşı, ince çakıl taşı, ince kum, cam kırıkları, kaya tuzu, ve taban taşı koyularak kara fırın oluşturulur. Tüm bu katmanlar nem ve rutubeti tutarak ısıyı eşit dağıtacak ve uzun süre saklayacak özellikte yapılır. Kara fırın içine kubbe şekli verilir ve ısı yayılımı kontrol edilir. Fırın ekmek hamuru atılmadan önce silinir ve pişirilmeye hazır hale getirilir.

Ekşi mayalı Vakfıkebir ekmeği iyi kabarır, geç bayatlar ve lezzetini uzun süre korurlar.  Lezzeti ve doyuruculuğu ile yiyeni doyururken buzdolabında poşetle saklandığında 10-15 gün, tahta kutuda nemsiz ortamda 5-10 gün saklanabilir. Büyük ve ağır olan ekmek bu özelliği nedeniyle dilimli veya gramajlı olarak da satılabilmektedir. Pişme süresi uzun olduğundan ve kalın kabuklu bir ekmek olduğundan çok iyi pişmiştir, bu nedenle midede şişkinlik yapmaz, rahatsızlık yaratmaz. Kendine özellikleri ve harika lezzeti ile Vakfıkebir ekmeği kazandığı ününü sonuna kadar hak ediyor.