Mısır esasında ana vatanı olarak bizim topraklarımıza ait olan bir bitki çeşidi değildir. Mısırın ana vatanı araştırmalara göre Güney Amerika’ dır. Mısır aynı zamanda gen itibariyle başkalaşım geçirmiştir. Esas kökeni otsu yabani bir bitkiye dayanan mısır ülkemizde de sıklıkla tüketilmektedir. Özellikle Akdeniz bölgesinde yoğun olarak yetiştirilen mısır Karadeniz’de de üretilmektedir. Doğası gereğince nemli bir iklimi seven mısır, bu sebepten ötürü Karadeniz’de önemli bir konuma sahiptir. Mısır unu da yemeklerde sıklıkla tercih edilen bir un çeşididir.

Mısır Unu Nasıl Üretilir ?

Bahar aylarının başında yani Nisan ve Mayıs gibi ekilen mısırlar koçan püsküllerinin gelişmi ile hasat tarihi konusunda üreticilere bilgi vermektedir. Koyulaşan ve gürleşen püsküller mısırın yavaş yavaş hasat zamanının geldiğinin habercisidir. Bu gözlemler sonucunda mısırın toplama çalışmaları aralıklı periyotlarla hareketlenmeye başlar. Koparılarak toplanan mısırlar, bolca güneş alan geniş bölgeye küflenmeyecek yani üst üste gelmeyecek şekilde serilmektedir. Son zamanlarda teknolojinin de gelişmesiyle kurutma çalışmaları daha da hız kazanabilmektedir. Kurutma makinelerin çalışma şekli mısırdaki nemi ileterek kurutma şekli olarak açıklanabilir.

Güneş altında iyice kurutulan mısırlar makinelerin de yardımıyla bir takım ufalama işlemlerinden geçerek öğütlmek üzere değirmenlere götürmeye hazır hale getirilir.

Mısır Unu İle Hangi Yemekler Yapılabilir ?

Un formunda olduğu için en çok tercih edilen besin mısır ekmeğidir. Aynı zamanda  mısır unu şle yapılan kızartmalar da son derece lezzetlidir. Karadeniz’in vazgeçilmezi hamsi, mısır unu ile kızartıldığında eşi benzeri olmayan bir lezzete kavuşmaktadır. Aynı zamanda mısır unlu mısır çorbası, mısır unlu pizza, mısır unlu patates kızartması gibi bir çok değişik tarif de sıkça tüketilen yemeklerdendir.