organik trabzon akçaabat tereyağı görüntüsü

karadeniz yöresel ürünler arasında en çok tercih edilen organik trabzon akçaabat tereyağı görüntüsü

Karadeniz yöresel ürünler rüzgαrı her yörede olduğu gibi bu yörede de farklı özellikte ürünlere ev sahipliği yapıyor. Karadeniz havası, insanı, balığı, horonu, fındığı, neşesi ve hoş sohbeti ile bambaşka bir yer Türkiye içinde. Kadını, erkeği, çocukları hatta dünyaları ile farklı mizansenlere konu olan keyifleri ve sesleri ile hemen herkesin sevilen bir bölgesi. Her adımında kendinden bir tat katan yemekleri ise damak çatlatan güzellikte listelerde ilk sırada. Coğrafyasında iklim koşullarından, denizinden ve yeşilliğinden bir araya gelen lezzeti ile kendine ayrı bir yeri var mutfaklarımızda. Her kesimden insanın sevdiği tatlarını sofralarında sergilerken doğanın güzelliklerini giysilerinin renklerine, desenlerine ve evlerine de işlemişlerdir.

Karadeniz Ürünleri Nelerdir?

meşhur vakfıkebir ekmeği tezgahı

karadeniz yöresel ürünler içinde bulunan meşhur vakfıkebir ekmeği tezgahı

Karadeniz yöresel ürünleri keşanı, kemençesi, tereyağı, ekmeği, fındığı horonu olarak karşımıza çıkar. Tereyağında mısır unu ile yapılan kuymak vazgeçilmezler arasında yer alırken lazböreği ile ağızlar tatlanır. Kadınlar peştamal ve keşanları ile süslenirken köy yerinde kara lastik ayaklara giyilir. Sürekli yağış alan Karadeniz toprakları çay üretimi ile neredeyse tüm Türkiye’nin çay ihtiyacını tek başına karşılayacak güçtedir. Fındık üretimi buradan sağlanarak piyasanın her yerinde kullanılır. Mısır başta olmak üzere fındık, çay, fasulye, lahana, elma gibi ürünler yetiştirmeye imkan sağlayan Karadeniz toprakları yeşil alan bolluğu sayesinde büyükbaş yetiştirmek için çok uygundur. Bu nedenle tereyağı ve diğer süt ürünleri ile çok bereketlidir.

Karadeniz’e gittiğinizde mutlaka Vakfıkebir ekmeğini, kuymağını, Anzer balını, kaymağını tadın. Çarşılarında gezerken Rize çayından için ve kara lastik giyip peştemalini bağlamış insanları selamlayın. Mutlaka Karadeniz hamsisini yiyin ve kemençe ile horon tepen uşaklara katılın. Yaşam enerjisi veren Karadeniz yöresel ürünler Bölgesi bakırcılarından bir bakraç alın ve içini fındık ile doldurun. Otantik tasarımlı el işi ürünleri ile baktıkça hatırlayacağınız hediyelik ürünleri sevdiklerinize götürebilirsiniz. Çeşit çeşit peynirleri ile harika bir kahvaltı sofrası hazırlayabilir, bereketli topraklarından toplanan çayını demleyebilir, tereyağı, yayık ayranı, kestanesi, keşan çantası ile Karadeniz yöresel ürünler tanıyıp tanıtabilirsiniz. Bu konuda organik ürünler satan siteyi ziyaret ederek sevdiğiniz ürünleri temin edebilirsiniz.