Doğası ile nam salmış, yalancı cennet diye bilinen Karedeniz bölgesi, halkının esprili oluşu ve çalışkanlığı ile de bilinir. Bölge tanıtımının bir çoğunu yöresel hediyelik eşyalarla da yapmaktadır. Yöreyi anlatan minyatür evler, biblolar, maketler, geleneksel kıyafetler, yöresel organik gıdalar.

Karadeniz yöresel hediyelikler

El sanatları konusunda bir hayli maharetli olan halkı, yörelerinin hikayelerini oldukça güzel şekillendiriyorlar. En güzel hediyelik eşyalar, tamamen el yapımı göz nurudur. Anlamlı bir hediye arıyorsanız eğer, doğru yerdesiniz. Dostlarınıza kullanışlı güzel bir bakır semaver, sahan yada cezve alıp hediye edebilirsiniz. Yada her baktığında sizi hatırlaması için güzel bir biblo, magnet, şirin bir anahtarlık alabilirsiniz. Kemençe yada hamsi figürleri en yaygın olanlarıdır. Karadeniz bölgesinin en eski zaman evlerini anlatan zarif bir ağaçtan yapılmış minyatür evlerden birisi salonunuzda çok şık duracaktır. Ağaç dallarından, mısır püsküllerinden örülen şirin sepetleri ve tabureleri unutmamak gerekir. En çokta tabureler, kullanışlı, şık ve güzeller.

Karadeniz yöresel hediyelikler

Karadeniz yöresel hediyelikler

Karadeniz yöresel hediyelikler arasında, peştemal ve yöreye has şallar çok tercih ediliyor. Yaratıcı bir yeteneğe sahip olan halk, harika eserlere imza atıyorlar. Geleneksel esprilerini, duygusal hikayelerini, yaşam tarzlarını, biblolara işleyip sergiliyorlar. Daha çok gıda üzerine düşünüyorsanız, kurutulmuş hurma, bal, tereyağı, peynir ve Mısır ekmeği gibi organik gıdalar alabilirsiniz. Ama en güzel hediye tercihinizi, bakır eşyalardan yana kullanmanızı tavsiye edebiliriz. Kalıcı, kullanışlı, uzun ömürlü, anlamlı ve sağlıklı.