Doğası ile nam salmış, yalancı cennet diye bilinen Karedeniz bölgesi, halkının esprili oluşu ve çalışkanlığı ile de bilinir. Bölge tanıtımının bir çoğunu yöresel hediyelik eşyalarla da yapmaktadır. Yöreyi anlatan minyatür evler, biblolar, maketler, geleneksel kıyafetler, yöresel organik gıdalar.

Karadeniz yöresel hediyelikler

El sanatları konusunda bir hayli maharetli olan halkı, yörelerinin hikayelerini oldukça güzel şekillendiriyorlar. En güzel hediyelik eşyalar, tamamen el yapımı göz nurudur. Anlamlı bir hediye arıyorsanız eğer, doğru yerdesiniz. Dostlarınıza kullanışlı güzel bir bakır semaver, sahan yada cezve alıp hediye edebilirsiniz. Yada her baktığında sizi hatırlaması için güzel bir biblo, magnet, şirin bir anahtarlık alabilirsiniz. Kemençe yada hamsi figürleri en yaygın olanlarıdır. Karadeniz bölgesinin en eski zaman evlerini anlatan zarif bir ağaçtan yapılmış minyatür evlerden birisi salonunuzda çok şık duracaktır. Ağaç dallarından, mısır püsküllerinden örülen şirin sepetleri ve tabureleri unutmamak gerekir. En çokta tabureler, kullanışlı, şık ve güzeller.

Karadeniz yöresel hediyelikler

Karadeniz yöresel hediyelikler

Karadeniz yöresel hediyelikler arasında, peştemal ve yöreye has şallar çok tercih ediliyor. Yaratıcı bir yeteneğe sahip olan halk, harika eserlere imza atıyorlar. Geleneksel esprilerini, duygusal hikayelerini, yaşam tarzlarını, biblolara işleyip sergiliyorlar. Daha çok gıda üzerine düşünüyorsanız, kurutulmuş hurma, bal, tereyağı, peynir ve Mısır ekmeği gibi organik gıdalar alabilirsiniz. Ama en güzel hediye tercihinizi, bakır eşyalardan yana kullanmanızı tavsiye edebiliriz. Kalıcı, kullanışlı, uzun ömürlü, anlamlı ve sağlıklı.


organik trabzon akçaabat tereyağı görüntüsü

karadeniz yöresel ürünler arasında en çok tercih edilen organik trabzon akçaabat tereyağı görüntüsü

Karadeniz yöresel ürünler rüzgαrı her yörede olduğu gibi bu yörede de farklı özellikte ürünlere ev sahipliği yapıyor. Karadeniz havası, insanı, balığı, horonu, fındığı, neşesi ve hoş sohbeti ile bambaşka bir yer Türkiye içinde. Kadını, erkeği, çocukları hatta dünyaları ile farklı mizansenlere konu olan keyifleri ve sesleri ile hemen herkesin sevilen bir bölgesi. Her adımında kendinden bir tat katan yemekleri ise damak çatlatan güzellikte listelerde ilk sırada. Coğrafyasında iklim koşullarından, denizinden ve yeşilliğinden bir araya gelen lezzeti ile kendine ayrı bir yeri var mutfaklarımızda. Her kesimden insanın sevdiği tatlarını sofralarında sergilerken doğanın güzelliklerini giysilerinin renklerine, desenlerine ve evlerine de işlemişlerdir.

Karadeniz Ürünleri Nelerdir?

meşhur vakfıkebir ekmeği tezgahı

karadeniz yöresel ürünler içinde bulunan meşhur vakfıkebir ekmeği tezgahı

Karadeniz yöresel ürünleri keşanı, kemençesi, tereyağı, ekmeği, fındığı horonu olarak karşımıza çıkar. Tereyağında mısır unu ile yapılan kuymak vazgeçilmezler arasında yer alırken lazböreği ile ağızlar tatlanır. Kadınlar peştamal ve keşanları ile süslenirken köy yerinde kara lastik ayaklara giyilir. Sürekli yağış alan Karadeniz toprakları çay üretimi ile neredeyse tüm Türkiye’nin çay ihtiyacını tek başına karşılayacak güçtedir. Fındık üretimi buradan sağlanarak piyasanın her yerinde kullanılır. Mısır başta olmak üzere fındık, çay, fasulye, lahana, elma gibi ürünler yetiştirmeye imkan sağlayan Karadeniz toprakları yeşil alan bolluğu sayesinde büyükbaş yetiştirmek için çok uygundur. Bu nedenle tereyağı ve diğer süt ürünleri ile çok bereketlidir.

Karadeniz’e gittiğinizde mutlaka Vakfıkebir ekmeğini, kuymağını, Anzer balını, kaymağını tadın. Çarşılarında gezerken Rize çayından için ve kara lastik giyip peştemalini bağlamış insanları selamlayın. Mutlaka Karadeniz hamsisini yiyin ve kemençe ile horon tepen uşaklara katılın. Yaşam enerjisi veren Karadeniz yöresel ürünler Bölgesi bakırcılarından bir bakraç alın ve içini fındık ile doldurun. Otantik tasarımlı el işi ürünleri ile baktıkça hatırlayacağınız hediyelik ürünleri sevdiklerinize götürebilirsiniz. Çeşit çeşit peynirleri ile harika bir kahvaltı sofrası hazırlayabilir, bereketli topraklarından toplanan çayını demleyebilir, tereyağı, yayık ayranı, kestanesi, keşan çantası ile Karadeniz yöresel ürünler tanıyıp tanıtabilirsiniz. Bu konuda organik ürünler satan siteyi ziyaret ederek sevdiğiniz ürünleri temin edebilirsiniz.


karadeniz hediyelik ürünler ve yöresel eşyalar sokak tezgahı

karadeniz hediyelik ürünler ve yöresel eşyalar sokak tezgahı

Karadeniz hediyelik ürünler ile sevdiklerinizi mutlu edebilir Karadeniz gezinizden mutlu olarak dönebilirsiniz. Karadeniz kültürünü sevenler ve ürünlerini beğenenler için çok çeşitli seçenek

evinizin her yerini süslüyor olacak. Karadeniz’in havası, suyu, ağacı, yeşili ve mavisini bulacağınız ürünleri ile nerede olursanız olun kendinizi oradaymış gibi hissedeceksiniz. Karadeniz’e gelip de çarşı pazarını gezmeden gitmek olmaz. Hediyelik ürünler hakkında karar vermekte zorlanacak hepsini toplamak isteyeceksiniz. İl il farklılık gösterebilen ama genel olarak hepsi Karadeniz diyen hediyelik eşyalar ile si de sevdikleriniz de mutlu ve neşeli olacak.

Karadeniz Hediyelik Ürün Önerileri

Karadeniz yöresel ürünlerinden harika bir hediye sepeti yapacak, çantalarınızı dolduracaksınız. Hanımlara hediyelik ürün seçenekleri için iğne oyaları, eşarplar, masa örtüleri, işlemeler, yöresel elbiseler, hasır bilezik ve dokuma eşyalar satın alabilirsiniz. Mutfaklar için şimşir kaşıklar, bakır eşyalar, balık tavaları, sahanlar, süt tasları ve bakır tencereler çok iyi bir seçenek olacaktır. Otantik ve yöresel renkleri sergileyen kilim ve dokuma yaygılarla evlerinizde Karadeniz bölgesi yerel güzelliklerini sergileyebilirsiniz.

Yöresel tatları sevenler için organik hediyelikler iyi bir seçim olacaktır. Ünlü Anzer balı ile sağlıklı bir hediyelik ürün tercih edebilir, fındık, çay, beton helva, organik tereyağ, kestane balı, ıhlamur gibi organik tatlardan hazırlanmış bir hediye sepeti yapabilirsiniz. Keten bezinden yapılan giysileri hediye olarak alabilir, çanak ve çömlekleri de hediyelik ürünlere ekleyebilirisiniz.

Karadeniz hediyelik ürünler mağazası örnek tezgah görüntüsü

Karadeniz hediyelik ürünler mağazası örnek tezgah görüntüsü

Karadeniz halkı çoğu ürünü kendi el emeği ile yapar ve pazara çıkarır. Tüm özelliği ile Karadeniz topraklarından doğan ya da orada yetiştirilen hayvanlardan elde edilen ürünleri hatta ağaçlarından oymacılık ve hasır örmesi ile ortaya çıkan parçalarla Karadeniz kültürünü gittiğiniz yere de taşıyabilirsiniz. Yöresel hediyelik ürünler ile sevindirirken güzellikleri ile kendine hayran bırakacak. Seramik şekillendirmede de başarılı olan bölge çanak çömlek yapımının yanı sıra seramik hediyelikler de yapıyor. Bu sayede Karadeniz hediyelik ürünler masa üzeri süsleri, duvar süsleri, ek yapımı duvar süsleri, örme çorap süsleri gibi ürünleri ile mutlu edebilirsiniz. İnternet üzerinden de istediğiniz bu ürünleri uzaktan edinebilirsiniz.


Topal Hamsi, Karadeniz Hediyelik Eşya ürünlerini Türkiye’ye ve Dünya’ya tanıtmak amaçlı kurulmuş online satış mağazasıdır. Tüm ürünlerimizin her biri el emeği olarak tasarlanmaktadır bizzat kendi atölyelerimizde imalat edilmektedir. Türkiye pazarına yöresel karadeniz eşyaları tanıtmak ve yöremize ait kültürü tüm müşterilerimizle paylaşmak en büyük amacımızdır.

Kalite politikamız ile tüm ürünlerimizi siz değerli müşterilerimize en titiz paketleme ve kalite testinden geçmiş ürünler ile sevk etmek için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Topal Hamsi olarak yöresel kıyafetlerin dışında el işlemesi olan kumaşlar, biblolar, magnetler ve anahtarlıklar ile de hem evinize hem de iş yerinize farklı ortamlar katmaya çalışıyoruz. Web sitemizde’ki bir çok ürünü gündelik hayatınızda da kullanabilirsiniz.

Geniş ürün yelpazemiz içerisindeki tüm Bakır ürünlerimiz tamamen el işlemesi ve  özel kabartma teknikleri ile süslenmektedir. Tüm ürünlerimiz kaliteli materyaller kullanılarak tasarlanmaktadır ve farklı noktalarda kalite testlerine tutulmaktadırlar.

Gündelik hayatımızda kullandığımız ev gereçlerimiz arasında bulunan Bakır Sahan, Çay Demliği gibi ürünlerin siparişinide internet sitemiz üzerinden verebilirsiniz. Karadeniz yöresel ürünler kültürünü tüm Türkiye’ye yaymak adına özel olarak tasarlanmış tüm ürünlerimizi günden güne sizzler ile paylaşmya devam edeceğiz.

Sosyal Medya hesaplarımız olan Instagram, Facebook ve Google+ üzerinden çekiliş ve kampanyaları takip edebilirsiniz. Hafta’dan haftaya oluşturduğumuz özel kampanya ve süpriz hediyeler ile keyifli bir alışveriş macerası sizleri bekliyor.

Tüm soru görüş ve önerileriniz için iletişim kısmından bizlere ulaşabilir WhatsApp hattımızdan’da mesaj gönderebilirsiniz. Keyifli alışverişler dileriz.

logo