Karadeniz Bölgesi, hediyelik ve gıda ürünleri bakımından oldukça zengindir. Bölge halkı, çalışkan ve dinçtir. Bu dinçliklerini, organik beslemelerinden ve bölgenin temiz Havasından alırlar. Yaylacılık, tarım ve balıkçılık haricinde bölge halkı el sanatları konusunda da maharetlidir. Bakırcılık gelişmiş olduğu için, birbirinden harika bakır işlemeler yapmaktadırlar. Hayal gücü ve yetenek, doğadan gelen zenginlikle birleşince, ortaya harika eserler çıkıyor.

Karadeniz ürünleri

Gıdalarında olduğu gibi, tabak bardak, tencere güğüm, çaydanlık gibi tüm mutfak ürünlerini de kendileri üretirler. Ayrıca bölgede balıkçılığın yoğun olması sebebi ile, bıçak üretimi de yapılır. Dünyaca ünlü olan Sürmene bıçaklarının kalitesi ve keskinliği tartışılamaz bile. Söylenenlere göre, çok eskilerde, Sürmene bıçakları, Yunus balığının yağı ile ıslatılırdı keskinliğini buradan aldığı söylenir.

Fakat bir zaman sonra yunus balığı ile ıslatma yasaklanınca su ile ıslatmaya başlamışlar fakat, bıçak kalitesini ve keskinliğini hiç kaybetmemiş. Bu da demek oluyor ki, maharet, malzemede değil, ustalarda. Birbirinden harika bibloları içinde, meşhur Temel ile Fadime de vardır.

Karadeniz ürünleri

Karadeniz ürünleri

Karadeniz bölgesinde, ağaç oyma ürünler çok meşhurdur. Ayrıca ağaç dallarından işlenen tabureler, küçük süs eşyaları mükemmel. Kilimler, telkâri işlemeler, bölgeye özel şal ve geleneksel kıyafetler ne kadar yetenekli olduklarının küçük bir örneğidir. Karadeniz ürünleri sadece bunlarla sınırlı kalmıyor. Köy ve yaylalarında yapılan yoğurt, peynir çeşitleri, tereyağı, mısır unu ve daha bir çok gıda, sağlıklı ve organik besleme konusunda gösterdikleri önemin örneğidir.