Bakır cezve, Türk mutfağının vazgeçilmez bir parçasıdır. Özellikle kahve kültürünün son derece yaygın olduğu ülkemizde bakır cezveler önemli bir rol üstlenmektedir. Tarihler boyunca hemen hemen her kesimin mutfağında bulunan bakır cezve, sağlık bakımından da son kullanışlı bir bileşendir. Bunun en büyük nedenlerinden bir tanesi de bakır cezvenin yapımının tamamen doğal olması olarak açıklanabilir. Bakır cezveler de yapılan kahvelerin tadı diğer pişirme metodlarına göre daha lezzetlidir. Bu algı bir bir alışkanlık mıdır yoksa gerçekten somut bir değer midir bilinmez fakat bize göre de kahvenin en lezzetlisi bakır cezvede pişen kahvedir.

Bakır cezvenin içinde pişen kahvelerin bu denli lezzetli olmasının bir diğer nedeni ise belki de her yanından denk bir ısı alarak içinde bulundurduğu kahveye eşit sıcaklık vermesi olarak açıklanabilir. Bu ısı dağılımı kahvenin tadını son derece cezb edici bir hale dönüştürecektir. Öyle ki bakır cezvelerin içinde pişen kahvelerin dibinin yanması neredeyse imkansız bir durumdur.

Bakır Cezve; Türk mutfağının vazgeçilmez parçası

Bakır Cezve; Türk mutfağının vazgeçilmez parçası

Günümüzde kullanılan bakırın % 98’i zaten var olan bakırların geri dönüşümünden elde edilmektedir.  Bu yüzden sağlık açısından da son derece önemli bir yere sahip olan bakır cezveler ”soy ” değeri bakımından da doğaya son derece dost olma özelliğini de barındırmaktadır.

Nasıl Temizlenmelidir ?

Evlerinizde kullandığınız ve zamanla kararmaya başlayan bakır cezveleriniz tekrar eski parlak günlerine geri döndürmeniz de gene doğal yöntemler ile mümkün. İçerisine koyarak yaklaşık 1 saat bekleteceğiniz sirke cezvenizin içini parlatacaktır. Aynı zamanda sirkeye batırdığınız bir bez ile dış cephesini sildiğiniz bakır cezve, eski görüntüsüne kolaylıkla ulaşıcaktır.